Helpdesk +421 (911) 55 31 18

informácie

 • Mena a kurz v UK

  Veľká Británia
  Libra (pound) má sto centov. Kurz britskej libry sa pohybuje v rozmedzí 0.88 = 1 EURO. Peniaze bez problémov zameníte v banke. Tie majú otvorenú približne od pol desiatej do pol piatej a vo väčších centrách sú otvorené i cez víkend.
 • Užitočné čísla a predčíslia v Anglicku - Veľkej Británii

  Veľká Británia
  • 999 – Pohotovosť (polícia, hasiči, záchranná služba)
  • 100 – Operátor (volajte pre pomoc s miestnými aj medzinárodnými hovormi na území UK a Írska)
  • 155 – Medzinárodný operátor (volajte pre pomoc s medzinárodnými hovormi alebo pre spojenie s loďou)
  • 118 500 – Informácie (tu môžete získať čísla individuálnych osôb a podnikov na území UK po oznámení ich adresy a názve alebo mena)
  • 118 505 – Medzinárodné informácie (viď. vyššie - osoby a podniky mimo UK)
  Pripomienka: Pokiaľ vytáčate číslo z územia mimo Veľkej Británii, vynechajte prvú 0. Pokiaľ napríklad voláte zo Slovenska a chcete hovorťi? s osobou žijúcou vo vnútornom Londýne, vytočte +44 207 a následne kontaktné číslo.
 • Lekárne

  Veľká Británia
  V lekárňach v Británii dostanete lieky na recept ako aj bez receptu a taktiež sa Vám tu odborne zdravotne poradí. Pokiaľ užívate lieky, doporučujeme cestovať s receptom od lekára, ktorý jasne stanovuje ich druh a užívanie. Lekárne majú väčšinou otvorené od pondelka do piatku, od 09:00 do 18:00, v sobotu od 09:00 do 13:00 a obmedzene v nedeľu. Vo väčších mestách nájdete plno lekárni otvorených dlho do noci v týždni ako aj cez víkend. Pre bližšie informácie a pomoc pri hľadaní najbližšej lekárni navštívte National Health Service stránku a zadajte svoje smerové číslo pre zistenie najbližšej lekárne.
 • Potraviny a voda

  Veľká Británia
  Úroveň jedla a hygieny v Británii je vysoká, preto doporučujeme zachovať iba bežnú opatrnosť pri konzumácii stravy (napr. uistite sa, či je jedlo dostatočne uvarené alebo nie je po záruke). Štandard čistoty vody je taktiež vysoký, takže v kuchyniach a reštauráciách je voda z kohútika a konzumácia ľadu bezpečná. Balenú vodu kúpite vo všetkých obchodoch s potravinami a supermarketoch.
 • Počasie v UK

  Veľká Británia
  Británia má príjemnú klímu, niekedy býva zatiahnuté. Letá bývajú vzhľadom k zemepisnej šírke príjemné a teplé a obdobie pekného počasia sa môže objaviť kedykoľvek počas roku. Pozrite si na päťdennú predpoveď počasia.
 • Mena vo Veľkej Británii

  Veľká Británia
  Veľká Británia má svoju tradičnú menu: Libra (pound) má sto centov. Kurz britskej libry sa pohybuje v rozmedzí 0.88 = 1 EURO. Peniaze bez problémov zameníte v akejkoľvek banke. Tie majú otváraciu dobu približne od 09:30 do 16:30 a vo veľkých obchodných centrách sú otvorené i cez víkend.
 • Mena a kurz v Nórsko

  Nórsko
  Kurz Nórskej koruny sa pohybuje v rozmedzí od 9,8 NOK – 10,05 NOK za 1 €. Peniaze bez problémov vymeníte v banke alebo výberom z bankomatu.
 • Núdzové čísla

  Nórsko
  110 – Hasiči, ohlasovanie požiarov.
  112 – Polícia a záchranné koordinačné centrum, nahlasovanie kriminálnej činnosti a pomoc v núdzi.
  113 – Sanitka, lekárska pomoc, ohlasovanie v prípade úrazu, alebo pomoc pri záchrane života.
 • Cesta a práca v Nórsku

  Nórsko
  Na cestovanie do Nórska nepotrebujete akékoľvek špeciálne vízum, alebo povolenie nakoľko Nórsko je súčasťou Európskeho ekonomického priestoru. To umožňuje občanom Európskej únie cestovať a pracovať v Nórsku bez obmedzení.
  Pracovať v Nórsku môžete len na základe písomnej pracovnej zmluvy. Akonáhle pracujete v Nórsku máte rovnaké práva a povinnosti ako nórski zamestnanci.
 • Lekárska starostlivosť

  Nórsko
  V Nórsku vám bude poskytnutá nevyhnutná lekárska starostlivosť. Je nutné mať Európsky preukaz poistenca. V prípade pracovného úrazu je zamestnávateľ povinný Vám zriadiť úrazové poistenie. Samozrejme keď idete pracovať mimo Slovenska, musíte sa odhlásiť zo zdravotnej a sociálnej poisťovne.

Partneri